Geoblog.pl    ciekawy    Podróże    Indochiny    Tranzytem

Tranzytem

Rosja
Rosja, Moskwa

Poranny - o 11.40 - wylot do Moskwy. Tuż przed wylotem kupujemy 2 butelki Whisky w Duty Free – na drogę. Oczekując na lot słyszę, że grupa Polaków też wylatuje do Hanoi na wakacje. Jest też, co zrozumiałe, sporo Wietnamczyków.

W sumie dziwie się, że Aeroflot całkiem spokojnie startuje i ląduje. Po przylocie do Moskwy – czekamy na kolejny samolot. Okazuje się, że wylatuje o 20.30, a nie 19.30. Więc pozostaje nam spędzić godzinę więcej na lotnisku Sheremietievo. Na lotnisku niezliczona ilość sklepów i sklepików – jednak nic nie kupuję. Mam nadzieję, że w Wietnamie będzie taniej.

Szeremietievo rozczarowuje. Przede wszystkim brakiem odpowiedniej ilości foteli do siedzenia. Całe 5 godzin na lotnisku upływa mi na rozmyślaniach – jak to będzie? Jak będzie wyglądała sama podróż? Jak będzie w Wietnamie? Czy mi się spodoba? Czy uda się nam zrealizować cały plan, który załóżyliśmy (Wietnam, Laos i Kambodża)? Czy zdążymy na samolot powrotny? Wiele pytań, na które odpowiedzi przyszło mi jeszcze poczekać.

W ogóle jestem raczej zorganizowaną osobą i kiedy planuje wakacje – staram się mieć jakiś plan – tego co chcę zobaczyć i w jakim czasie. Tak było tym razem. Na miesiąc przed wylotem miałem przeczytany przewodnik Lonely Planet – Delta Mekongu. Na jego podstawie ustaliłem plan wycieczki: Hanoi, Con Cao, Bac Ha, Sapa, potem lot do Laosu – Luang Prabang, Si Phan Don, przelot do Kambodży – Siem Reap i Angkor, powrót do Wietnamu – wyspa Phu Quoc, Sajgon, Hoi Ann, Hue oraz zatoka Halong. Niestety informacje zdobywane na forach od ludzi, którzy przebyli podobną trasę zmusiły mnie do zmiany planu – nie odwiedzę Si Phan Don.

Lot się trochę dłużył, jednak z tego co pamiętam nie było tak strasznie źle. Zauważyłem, że obsługa była raczej „starsza niż młodsza” – w innych liniach lotniczych to młodzi ludzie pracują jako stewardessy i stewardzi (powiedzmy do 40-stki). W Aerofłocie – każda z osób miała na oko już z 50 lat na karku. Właściwie mi to nie przeszkadzało – jednak oznacza to, że starsi ludzie nie mają innej możliwości pracy i zejścia w końcu „na ziemię”. Szkoda, bo to blokuje rynek pracy - młodzi ludzie w Rosji mają nikłe szanse by zostać stewardessa lub stewardem.

W samolocie tłumów nie ma, większość stanowią Wietnamczycy, Jest też czworo Polaków, którzy lecieli z nami z Warszawy. Samolot IŁ –96 nie miał żadnych mediów - żadnego ekranu i nie były tam puszczane żadne filmy. Od czasu do czasu pilot przekazywał informację, gdzie aktualnie się znajdujemy. Ponoć lecieliśmy nad Kabulem – ale czy to możliwe? Przecież cały Afganistan i powietrze nad nim są niebezpieczną strefą. Nie wiem – trudno w to uwierzyć.

?
? - 2013-01-25 10:44
Ciekawe spostrzeżenie z tym wiekiem stewardess. Ja mam dokładnie odwrotne zdanie - to w Polsce tak bardzo rzuca się w oczy, że we wszystkich usługach pracują studenci, prawie dzieci. Nie wiem czy podróżowałeś gdzieś na Zachód - właśnie tam dookoła rzucają się w oczy ludzie nieco starsi. Tacy u nas siedzą w domu, a pracują - na umowach śmieciowych - dzieciaki.

ciekawy - 2013-01-25 11:17
Ech... To było już 5 lat temu. Od tamtej pory leciałem Aeroflotem jeszcze do Bangkoku i Delhi. I muszę przyznać, że wiek stewardess wyraźnie się obniżył. Podczas tego rejsu do Hanoi stewardessy i stewardzi wyglądali dużo starzej niż w zachodnich liniach lotniczych. :)

?
? - 2013-01-25 11:58
Dzięki że odpisałeś:) Nie chodziło mi tylko o stewardessy, ale o ogólny trend w zatrudnianiu młodych.
Co do wyprawy - trafiłem tu, bo w lipcu lecę do Wietnamu i Laosu i szukam info. Wiem, że sporo mogło się zmienić, ale co byś doradził jeśli chodzi o zakup biletów lotniczych? Planuję lecieć Z Hanoi do Luangprabang, a potem z Wientianu do Da Nang. Ile płaciłeś za loty? Czy kupować bilety jeszcze w Polsce, czy może na miejscu jest szansa na lepsze ceny i więcej linii lotniczych (których w necie może nawet nie ma:)? Z kolei podobno im wcześniej siekupi, tym lepiej...

ciekawy - 2013-01-25 12:02
Niestety nie pamiętam w ogóle cen biletów i wtedy jeszcze ich nie notowałem. Ale kupowałem niemal wszystkie przeloty w Hanoi. Trudno mi coś poradzić. Wtedy różne wyszukiwarki w ogóle nie miały biletów do LuangPrabang, teraz możesz je bez problemu znaleźć. Czy będzie taniej na miejscu - nie wiem. ;(

Ciekawy Świata

12.12.2010 - 21.06.2019