Geoblog.pl    ciekawy    Podróże    Budapeszt    Wzgórze Zamkowe i dzielnica żydowska

Wzgórze Zamkowe i dzielnica żydowska

Węgry
Węgry, Budapeszt

Ten dzień zaczynamy od zwiedzania wzgórza zamkowego w Budapeszcie. W końcu są tam małe wąskie uliczki - czyli coś czego nam brakowało trochę dnia poprzedniego. Znów żar leje się z nieba - więc zwiedzamy i odpoczywamy, zwiedzamy i odpoczywamy itd. Odwiedzamy też teren Pałacu. Mamy piękne widoki na całe miasto (w tym Parlament).

Następnie ruszamy w dół, zahaczamy o sklep spożywczy (kupujemy kanapki i coś zimnego do picia) i jedziemy do Wielkiej synagogi. Płacimy 3000 Ft i oglądamy Synagogę, Memorial Garden (z metalowa wierzbą płaczącą, na której listkach znajdują się nazwiska ofiar holokaustu) i muzeum żydowskie.

Potem jedziemy jeszcze w okolice parlamentu - robimy ostatnie zdjęcia i idziemy do pomnika ofiar, gdzie Strzałokrzyżowcy rozstrzelali węgierskich żydów w 1944 roku. Pomnik robi wrażenie - są to metalowe buty tuż nad brzegiem, skierowane w stronę Dunaju. Niestety pomnik jest odgrodzony od Parlamentu dwupasmową, ruchliwą drogą, bez przejścia dla pieszych. Zatem było to swego rodzaju narażanie życia.

Około 17.00 robimy ostatnie zakupy (za ostatnie forinty, które mieliśmy) i ruszamy na lotnisko (metro, a następnie autobus 200E). Samolot startuje planowo. Jednak pilot przestrzega nas przed turbulencjami i informuje nas o burzach po drodze.

BoRa
BoRa - 2012-07-10 21:59
Moje wspomnienia z Budapesztu, choć piękne, ale też wiążą się z maksymalnym upałem. Może 40C to normalne w lipcu?

mirka66 - 2012-08-03 07:47
Uwielbiam Budapeszt Bylam tam juz 3 razy i znow tam wroce.
W synagodze nie bylam ale widze,ze warto.Przepiekna.

tasiemiecc
tasiemiecc - 2012-08-03 10:54
Moje wspomnienia z Budapesztu to połączenie wysokich temperatur i wysokich rachunków!

ciekawy
ciekawy - 2012-08-03 13:07
Ja też spodziewałem się tańszych cen. Ale to chyba nie dziwne przy takiej ilości turystów?

Rybak
Rybak - 2015-07-03 00:25
dla mnie to miasto numer jeden. Uwielbiam je, byłem tam wielokrotnie, a niższych cen trzeba szukać z dala od utartych szlaków. Generalnie Węgry nie są drogie, ale są cudowne, byłem tam kilkakrotnie i zawsze chętnie wracam do tego kraju

ciekawy
Ciekawy Świata